sobota, 16 maja 2015

Skąd pochodzą maści? cz. 1: Podstawy, konie kare, siwe, białe oraz kasztany

Geny w Rysualu? Czemu nie!

Jak wiadomo w Rysualu możemy mieć konia jakiejkolwiek maści i rasy. Jednak co jeśli nie mamy pomysłu na maść? Do pomocy zawsze mamy... geny! W tym artykule napiszę o genach i jak wykombinować maść za ich pomocą.

[*]kl. Lady Cinnabar wł Deidre oraz [*] og. Little Bit wł Eviline


Maść konia można przewidzieć głównie po jego przodkach. O tym jaką odziedziczy świadczą cechy genów warunkujących maści:

gen dominujący - oznaczany jest wielką literą (np. D), cechy reprezentowane przez ten gen na pewno będą widoczne
gen recesywny - oznaczany małą literą (np. d), jego działanie ujawnia się jedynie w układzie bez genu dominującego
epistaza - działanie jednego genu maskuje drugi
układ homozygotyczny - para równych genów (np. DD lub dd)
układ heterozygotyczny - para genu dominującego i recesywnego (np. Dd)

Istnieją jedynie dwie podstawowe maści: kara i kasztanowata. Gen od którego zależy czy koń jest kasztanem czy karoszem oznaczony jest jako litera E (Extended). Dla maści karej jest to E, a kasztanowatej e.

Ponieważ do maści karej potrzebna jest tylko jedna kopia koń kary może mieć geny EE jak i Ee. Różnicą jest to, że gdy układ jest heterozygotyczny to po dwóch karych heterozygotycznych koniach możemy niespodziewanie mieć kasztanka. Może się też zdarzyć taka sytuacja, że będzie krzyżówka EE x Ee i będzie kasztan lecz tutaj prawdopodobieństwo jest mniejsze. Potomstwo koni homozygotycznych będzie zawsze kare.

kl. Infinetly Perfect wł. SC

Za to konie kasztanowate mogą być tylko i wyłącznie homozygotami ee. Ich potomstwo zawsze będzie kasztanowate. Za to inny gen: F (Flaxen) powoduje jasne zabarwienie grzywy jednak ujawnia się tylko w homozygotycznym układzie ff w brązowej grzywie. Konei kare również przenoszą gen F, jednak przez czarną grzywę i ogon gen się nie ujawnia. Do kasztanowatych koni zalicza się również maść taką jak wątrobiana, czyli po prostu ciemny kasztan. Pamiętajmy, że maść haflingerów to nie palomino a złotokasztanowata z rozjaśnioną grzywą i ogonem!

[*] og. Shiki di Britannia wł Eviline

Co z siwkami? Gen siwy oznacza się jako G (Gray). Maść siwa to nic innego jak wada komórek włosowych nie potrafiących produkować pigmentu. Konie takie nie rodzą się siwe od razu: mają zazwyczaj maść po rodzicu. Z każdą zmianą okrywy włosowej sierść staje się coraz bielsza, aż w wieku około 10 lat koń staje się całkowicie siwy, zazwyczaj dostaje brunatnych hreczek. Koń może mieć różne stopnie siwienia, a co roku widać zmiany. Rozpoznać przyszłego siwka można po siwych włoskach w okolicy kopyt i oczu.

[*] og. Demonic White Creation wł. Gniadoszka
Są również konie białe mylnie nazywane albinosami. Albinosy posiadają czerwone oczy, konie białe mają niebieskie. Do uwarunkowania tej maści potrzebna jest para genów W (White) w układzie heterozygotycznym. Jak koń ma parę genów dominujących to umiera, gdyż jest to gen tzw letalny. Konie w układzie homozygotycznym recesywnym nie są białe. W odróżnieniu od koni siwych konie białe są takie od urodzenia i kolor skóry również jest jasny a nie ciemny co powoduje różowawe zabarwienie okolic chrap.
[*] og. Sherlock wł Deidre

W tym artykule to tyle, w "następnym odcinku" omówimy maści rozjaśnione. Jak się gdzieś pomyliłam proszę, poprawcie mnie ._.

EDIT:
Poprzednio nie opisałam pewnej również podstawowej maści a mianowicie gniadej. Jest ona wynikiem działania genu oznaczanego jako A (Agouti), który ogranicza występowanie czerni do grzywy, ogona i dolnych partii nóg. Kasztany przenoszą ten gen jednak ze względu na brak czerni w ich maści gen nie daje o sobie znać. Potomstwo konia kasztanowatego i karego będzie gniade jeśli koń kasztanowaty przeniósł gen A, konie kare tego genu nie przenoszą gdyz posiadają układ homozygotyczny aa. Koń gniady posiada zatem dwa geny dominujące: A oraz E.
og. Ruby Donnperignon wł. Eviline



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz