piątek, 22 maja 2015

Skad pochodzą maści? cz. 2: rozjaśnienia

Dzisiaj rozjaśnimy maści podstawowe, ale wpierw kilka słów.

Geny rozjaśniające są genami dominującymi więc wystarczy jedna kopia genu aby efekt był widoczny. Jednak niektóre geny (także liczy się ilość) reagują tylko z niektórymi maściami podstawowymi. W zależności od działania danego genu będzie on widoczny w grzywie, sierści, kolorze oczu, kopytach... Jest możliwość jednoczesnego występowania dwóch genów np. warunkujący maść bułaną oraz cremello wyjdzie nam koń o maści dunalino: izabelowaty z czarną pręgą.

Zacznijmy zatem od genu, który różnie wpływa na maść gdy jest pojedynczy a kiedy jest podwójny. Mowa o genie C (Albino). Rozjaśnia on maści kasztanowatą, gniadą oraz karą. Może występować w formie niepełnej dominacji Ccr. Wpływ heterozygotycznego układu CCcr na maść kasztanowatą to maść izabelowata. Sierść o żółtawym odcieniu, grzywa i ogon są albo jaśniejsze albo białe. Źrebięta rodzą się często z niebieskimi oczami i jasna skórą lecz one ciemnieją z wiekiem.
og. Golden Whispers wł. Adrenaline


Wpływ tego układu na maść gniadą do maść jelenia, często mylona z gniadą. Sierść ma żółtawy odcień, a grzywa i ogon oraz dolne partie nóg pozostają czarne gdyż gen C reaguje na brązowy pigment. W zależności od rodzaju maści gniadej maść jelenia może mieć różne odcienie.


Rozjaśnienie maści karej to przydymiona kara, częściej używa się nazwy smoky black. Konie tej maści mają jaśniejszy odcień czerni, często wpadający w ciemny brąz przez co ta maść bywa mylona z  gniadymi lub ciemnymi kasztanami. Oczy mają zazwyczaj bursztynowe albo jasnobrązowe.


Układ CcrCcr powoduje maści jeszcze bardziej rozjaśnione. Maść cremello, czyli rozjaśnioną kasztanowatą od białej różni to, że sierść jest kremowa, grzywa i ogon tego samego koloru. Rozjaśnieniem maści gniadej homozygotą jest z kolei maść perlino, czyli sierść kremowa ale ogon i grzywa ciemniejsze (rdzawe). Natomiast od maści karej wychodzi smoky cream - przydymiony kremowy. Sierść, grzywa i ogon bardzo jasnoszare. Wszystkie konie rozjaśnione taką kombinacją maja różową skórę oraz niebieskie oczy.
smoky cream


Gen D (Dun) odpowiada za rozjaśnienia również 3 bazowych maści. Jest to gen, który pojawia się najczęściej wśród koni dziko żyjących. I tak rozjaśnieniem maści kasztanowatej jest maść czerwonobułana. Koń jest rdzawej barwy, posiada pręgę grzbietową. Czasami można pomylić z koniem kasztanowatym ale czerwonobułany jest jaśniejszy, wręcz rudy. Maść bułana to rozjaśnienie gniadej: sierść jest płowa (coś pomiędzy żółtym a beżowym), grzywa i ogon czarne chociaż zdarza się, że przy nasadzie są jaśniejsze. Wzdłuż grzbietu czarna pręga.
[*] og. Chiller wł. Av


U koni karych gen D odpowiada za maść myszatą. Konie te mają sierść popielatą, grzywa i ogon ciemne, czasami przeplatane jasnymi. Wyraźna czarna pręga wzdłuż grzbietu i ciemne dolne partie nóg.
[*] og. Obsydian wł Słoj


Mamy również w stawce taki gen jak Ch (Champagne) odpowiadajacy za maść szampańską. Skóra jest śniada, bardzo często nakrapiana, a sierść w różnych odcieniach szarobrązowego, złocistego lub rdzawego o metalicznym połysku. Grzywa i ogon mogą być jasniejsze, podobne kolorem lub odrobinę ciemniejsze niż sierść. Rozjaśnieniem kasztanowatej jest złotoszampańska (sierść złocista, grzywa i ogon jaśniejsze lub takie same), gniadej bursztynowoszampańska (sierść złocista/rdzawobrązowa, dolne partie nóg, grzywa, ogon ciemniejsze), karej klasyczna szampańska (sierść szarobrązowa, grzywa i ogon trochę ciemniejsze, czekoladowe).
og. Geronimo wł. Zuzka (złotoszampański)


I na koniec gen Z (Silver Dapple), który powoduje rozjasnienie jedynie czarnego pigmentu. Na koniach kasztanowatych zatem ten gen nie będzie widoczny, ale tylko przenoszony. Na koniach gniadych czarne włosy na nogach rozjaśnione do brązowego, a na grzywie do srebrnego lub konopiastego. Na karych natomiast czarne włosy sierści są rozjaśnione do czekoladowego a grzywa i ogon do srebrnego.
[*] og. Księżyc w Nowiu wł. Zuzka


I tak kończymy drugą część przygody z maściami. Czeka nas najlepsza, trzecia: krzyżówki genetyczne! Jakie rumaki chcecie byśmy skrzyżowali? Może srebrnego Księżyca w Nowiu z gniadą Etną? Albo wymyślicie coś jeszcze śmieszniejszego? Piszcie propozycje w komentarzach! A może jeszcze omówimy maści srokate?

1 komentarz:

  1. Świetny blog! I rysunki nawet niezłe. Najlepszy chyba pociągowiec.

    OdpowiedzUsuń